Dataland RX 580 X-Serial 4 GB
Graphics Card Dataland RX 580 X-Serial 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 580 X-Serial 4 GB
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #7657
Performance
Synthetic Score
8,866
PassMark
8,791
Efficiency
mid-high
The Dataland RX 580 X-Serial 4 GB graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 18.04.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1257 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1350 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 185 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XTX (215-0910038) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D009-04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 43.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 194.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.22 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.22 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 388.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 791 |
| PassMark (G2D Mark) | 769 |
| TPU Index Score | 11.09% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.