Dataland RX 5700 XT X-Serial Ares
Graphics Card Dataland RX 5700 XT X-Serial Ares — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 5700 XT X-Serial Ares
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
07.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #4351
Performance
Synthetic Score
17,900
PassMark
16,124
Efficiency
high
The Dataland RX 5700 XT X-Serial Ares graphics adapter is based on the advanced RDNA 1.0 architecture. AMD announced this model on 07.07.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.3 billion transistorsistors transistors on a 251 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1730 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1980 MHz under load. The TDP level for this model is 225 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 07.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XT (215-0917210) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1730 MHz |
| Game Clock | 1870 MHz |
| Boost Clock | 1980 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 319 x 53 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D18237-00C_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 126.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 316.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.28 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.14 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 633.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 124 |
| PassMark (G2D Mark) | 921 |
| TPU Index Score | 20.42% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.