Dataland RX 560 X-Serial War 4 GB
Graphics Card Dataland RX 560 X-Serial War 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 560 X-Serial War 4 GB
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10315
Performance
Synthetic Score
3,681
PassMark
3,681
Efficiency
entry
The Dataland RX 560 X-Serial War 4 GB graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 18.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1024 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1180 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1275 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XT (215-0908004) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1180 MHz |
| Boost Clock | 1275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C994 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 81.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.61 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 163.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 681 |
| PassMark (G2D Mark) | 486 |
| TPU Index Score | 4.78% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.