Dataland RX 470D
Graphics Card Dataland RX 470D — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 470D
Amd RX 400
•
Ellesmere
•
21.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
120W
🏆 Top #8599
Performance
Synthetic Score
6,570
Efficiency
mid
The Dataland RX 470D graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 21.10.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 211.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 926 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1206 MHz under load. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 21.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 400 |
| GPU Variant | Polaris 10 PROD |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Ellesmere |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 926 MHz |
| Boost Clock | 1206 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1650 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 211.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 38.59 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 135.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.32 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 270.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 7.82% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.