Dataland PCS+ HD 7870 MYST. Edition
Graphics Card Dataland PCS+ HD 7870 MYST. Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland PCS+ HD 7870 MYST. Edition
Amd HD 7800
•
Tahiti
•
19.11.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #9727
Performance
Synthetic Score
4,470
PassMark
4,470
Efficiency
mid
The Dataland PCS+ HD 7870 MYST. Edition graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 19.11.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 925 MHz with dynamic acceleration capability up to 975 MHz. The nominal thermal design power is 185 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.11.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Tahiti LE (215-0821122) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 975 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C474 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 93.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 748.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 470 |
| PassMark (G2D Mark) | 661 |
| TPU Index Score | 5.99% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.