Dataland HD 7770 Dual Cool
Graphics Card Dataland HD 7770 Dual Cool — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland HD 7770 Dual Cool
Amd HD 7700
•
Cape Verde
•
15.02.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
80W
🏆 Top #10840
Performance
Synthetic Score
2,570
Efficiency
entry
The Dataland HD 7770 Dual Cool (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 15.02.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 80 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 15.02.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7700 |
| GPU Variant | Cape Verde XT (215-0825117) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C44157-00C, C468 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 408 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 88 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.