Colorful Radium Wind RTX 3050 Genki OC
Graphics Card Colorful Radium Wind RTX 3050 Genki OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful Radium Wind RTX 3050 Genki OC
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
04.01.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #6200
Performance
Synthetic Score
12,827
PassMark
12,510
Efficiency
mid-high
The Colorful Radium Wind RTX 3050 Genki OC graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 04.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 12.0 billion transistorsistors transistors on a 276 mm² die. The core configuration includes 2560 shader units, 20 RT Cores for ray tracing, and 80 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1552 MHz with dynamic acceleration capability up to 1822 MHz. The nominal thermal design power is 130 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1822 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 227 x 45 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 58.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 145.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.33 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 145.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 510 |
| PassMark (G2D Mark) | 918 |
| TPU Index Score | 13.21% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.