Colorful iGame RTX 5080 Ultra W OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 5080 Ultra W OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 5080 Ultra W OC
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #94
Performance
Synthetic Score
41,055
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
The Colorful iGame RTX 5080 Ultra W OC graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 30.01.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 45.6 billion transistorsistors transistors on a 378 mm² die. The model's computational arsenal includes 10752 universal processors. Also available are 84 specialized cores for ray rendering and 336 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 960.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2655 MHz. The nominal thermal design power is 360 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2655 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 331 x 60 x 139 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 297.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 892.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 57.09 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 57.09 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 892.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 66.86% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.