Colorful iGame RTX 5060 Ultra W DUO OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 5060 Ultra W DUO OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 5060 Ultra W DUO OC
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
19.05.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
145W
🏆 Top #3034
Performance
Synthetic Score
21,494
PassMark
20,803
Efficiency
high
Colorful iGame RTX 5060 Ultra W DUO OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 19.05.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 21.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 181 mm². The model's computational arsenal includes 3840 universal processors. Also available are 30 specialized cores for ray rendering and 120 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2280 MHz with dynamic acceleration capability up to 2580 MHz. The TDP level for this model is 145 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 231 x 49 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 145 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 309.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.81 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.81 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 309.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 803 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 166 |
| TPU Index Score | 31.06% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.