Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W DUO OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W DUO OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W DUO OC
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #1952
Performance
Synthetic Score
25,603
PassMark
22,482
Efficiency
high
Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W DUO OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 16.04.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 181 mm² die contains approximately 21.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 144 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR7 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2407 MHz with dynamic acceleration capability up to 2632 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2632 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 231 x 49 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 126.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 379 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 24.26 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 24.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 379 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 482 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 212 |
| TPU Index Score | 35.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.