Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W 16 GB
Graphics Card Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W 16 GB
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #2836
Performance
Synthetic Score
22,696
PassMark
22,696
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 5060 Ti Ultra W 16 GB graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 16.04.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 21.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 181 mm². For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 144 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2407 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2572 MHz under load. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 301 x 50 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 370.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 23.70 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.70 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 370.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 696 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 216 |
| TPU Index Score | 34.89% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.