Colorful iGame RTX 4080 Advanced OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 4080 Advanced OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 4080 Advanced OC
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
20.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
370W
🏆 Top #441
Performance
Synthetic Score
36,091
PassMark
34,441
Efficiency
enthusiast
The Colorful iGame RTX 4080 Advanced OC (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.09.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 379 mm² die contains approximately 45.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 9728 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 76 RT Cores and 304 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 716.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2205 MHz with dynamic acceleration capability up to 2625 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 370 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2205 MHz |
| Boost Clock | 2625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 22400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 716.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 344 x 71 x 148 mm |
| Power Consumption (TDP) | 370 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 360 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 294 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 798 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 51.07 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 51.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 798 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 441 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 249 |
| TPU Index Score | 61.13% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.