Colorful iGame RTX 4070 Ti SUPER Advanced OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 4070 Ti SUPER Advanced OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 4070 Ti SUPER Advanced OC
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
310W
🏆 Top #798
Performance
Synthetic Score
32,561
PassMark
31,797
Efficiency
enthusiast
Colorful iGame RTX 4070 Ti SUPER Advanced OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 08.01.2024. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 45.9 billion transistorsistors transistors on a 379 mm² die. The core configuration includes 8448 shader units, 66 RT Cores for ray tracing, and 264 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2340 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2670 MHz under load. The nominal thermal design power is 310 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-275-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 264 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 264 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 66 |
| Compute Units (SM/CU) | 66 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8448 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 331 x 60 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 310 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 323 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 256.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 704.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 45.11 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 45.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 704.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 797 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 50.42% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.