Colorful iGame RTX 4060 Ultra W OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 4060 Ultra W OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 4060 Ultra W OC
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3506
Performance
Synthetic Score
20,483
PassMark
19,530
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 4060 Ultra W OC graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.9 billion transistorsistors transistors on a 159 mm² die. For graphics processing, 3072 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 24 RT Cores and 96 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 272.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1830 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2580 MHz. The TDP level for this model is 115 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 325 x 48 x 134 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 247.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 247.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 25.68% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.