Colorful iGame RTX 3080 Vulcan OC LHR
Graphics Card Colorful iGame RTX 3080 Vulcan OC LHR — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 3080 Vulcan OC LHR
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
10 GB
•
GDDR6X
•
320 bit
•
320W
🏆 Top #1738
Performance
Synthetic Score
26,359
PassMark
25,041
Efficiency
enthusiast
The Colorful iGame RTX 3080 Vulcan OC LHR (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.09.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 628 mm² die contains approximately 28.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 8704 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 68 RT Cores and 272 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 10 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 760.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1440 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1800 MHz. The TDP level for this model is 320 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-200-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8704 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 760.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8704 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 323 x 61 x 159 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 489.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.33 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 31.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 489.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 041 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 41.14% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.