Colorful iGame RTX 3050 Ultra W
Graphics Card Colorful iGame RTX 3050 Ultra W — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 3050 Ultra W
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
04.01.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #6282
Performance
Synthetic Score
12,510
PassMark
12,510
Efficiency
mid-high
Colorful iGame RTX 3050 Ultra W is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 04.01.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 276 mm² die contains approximately 12.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1552 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1777 MHz under load. The nominal thermal design power is 130 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 310 x 56 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 510 |
| PassMark (G2D Mark) | 918 |
| TPU Index Score | 12.88% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.