Colorful iGame RTX 2080 Ti Advanced Water Cooled
Graphics Card Colorful iGame RTX 2080 Ti Advanced Water Cooled — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 2080 Ti Advanced Water Cooled
Nvidia GeForce 20
•
TU102
•
20.09.2018
•
11 GB
•
GDDR6
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3048
Performance
Synthetic Score
21,484
PassMark
21,484
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 2080 Ti Advanced Water Cooled graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 20.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.6 billion transistorsistors transistors on a 754 mm² die. The model's computational arsenal includes 4352 universal processors. Also available are 68 specialized cores for ray rendering and 544 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 11 GB. The bus width is 352 bit bits, and the peak data exchange rate is 616.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1350 MHz with dynamic acceleration capability up to 1545 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU102-300A-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU102 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,600,000.0 million |
| Die Size | 754 mm² |
| Transistor Density | 24,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Tensor Cores | 544 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1545 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 616.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 5.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG150 SKU 32 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 136 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 420.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.90 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 420.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 484 |
| PassMark (G2D Mark) | 927 |
| TPU Index Score | 30.67% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.