Colorful iGame RTX 2080 Neptune OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 2080 Neptune OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 2080 Neptune OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #3526
Performance
Synthetic Score
20,427
PassMark
18,629
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 2080 Neptune OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.09.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2944 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 368 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1515 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1875 MHz. The TDP level for this model is 215 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1875 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 293 x 45 x 147 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 120 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 345 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.08 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 345 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 25.84% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.