Colorful iGame RTX 2080 AD Special OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 2080 AD Special OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 2080 AD Special OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #3838
Performance
Synthetic Score
19,609
PassMark
18,629
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 2080 AD Special OC graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 20.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. The core configuration includes 2944 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 368 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1515 MHz with dynamic acceleration capability up to 1800 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 215 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 115.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 331.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.20 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.60 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 331.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 24.81% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.