Colorful iGame RTX 2070 Vulcan X OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 2070 Vulcan X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 2070 Vulcan X OC
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
17.10.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #4329
Performance
Synthetic Score
17,995
PassMark
16,062
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 2070 Vulcan X OC graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 17.10.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 445 mm² die contains approximately 10.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 288 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1410 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1815 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 17.10.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 288 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 229 x 35 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 52 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 261.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.73 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.36 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 261.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 062 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 21.69% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.