Colorful iGame RTX 2070 SUPER Vulcan OC
Graphics Card Colorful iGame RTX 2070 SUPER Vulcan OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame RTX 2070 SUPER Vulcan OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4522
Performance
Synthetic Score
17,558
PassMark
18,150
Efficiency
high
The Colorful iGame RTX 2070 SUPER Vulcan OC graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 09.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 40 RT Cores and 320 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1605 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1815 MHz under load. The TDP level for this model is 215 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1605 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 318 x 59 x 147 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 290.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.59 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 290.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 150 |
| PassMark (G2D Mark) | 878 |
| TPU Index Score | 22.47% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.