Colorful iGame GTX 980 Ti 20th Anniversary Edition
Graphics Card Colorful iGame GTX 980 Ti 20th Anniversary Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 980 Ti 20th Anniversary Edition
Nvidia GeForce 900
•
GM200
•
02.06.2015
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #5126
Performance
Synthetic Score
16,400
PassMark
13,669
Efficiency
mid-high
The Colorful iGame GTX 980 Ti 20th Anniversary Edition graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 02.06.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 8.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 601 mm². For graphics processing, 2816 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1190 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1291 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 02.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM200-310-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM200 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000,000.0 million |
| Die Size | 601 mm² |
| Transistor Density | 13,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1190 MHz |
| Boost Clock | 1291 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG600 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 227.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 7.27 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 227.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 669 |
| PassMark (G2D Mark) | 850 |
| TPU Index Score | 14.89% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.