Colorful iGame GTX 980 KUDAN
Graphics Card Colorful iGame GTX 980 KUDAN — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 980 KUDAN
Nvidia GeForce 900
•
GM204
•
19.09.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
165W
🏆 Top #6068
Performance
Synthetic Score
13,469
PassMark
11,071
Efficiency
mid-high
The Colorful iGame GTX 980 KUDAN graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 19.09.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 398 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1279 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1380 MHz under load. The TDP level for this model is 165 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 19.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM204-400-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1279 MHz |
| Boost Clock | 1380 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG401 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 88.32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 176.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.65 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 176.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 071 |
| PassMark (G2D Mark) | 789 |
| TPU Index Score | 12.98% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.