Colorful iGame GTX 960 Flame Wars X
Graphics Card Colorful iGame GTX 960 Flame Wars X — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 960 Flame Wars X
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
22.01.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #8297
Performance
Synthetic Score
7,430
PassMark
6,135
Efficiency
mid
The Colorful iGame GTX 960 Flame Wars X (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.01.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.9 billion transistorsistors transistors on a 228 mm² die. The model's computational arsenal includes 1024 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1228 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1291 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.01.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1228 MHz |
| Boost Clock | 1291 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG301 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 41.31 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 82.62 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 82.62 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 135 |
| PassMark (G2D Mark) | 676 |
| TPU Index Score | 6.84% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.