Colorful iGame GTX 950 Flame Ares U V3
Graphics Card Colorful iGame GTX 950 Flame Ares U V3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 950 Flame Ares U V3
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
20.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #8891
Performance
Synthetic Score
5,989
PassMark
5,354
Efficiency
mid
The Colorful iGame GTX 950 Flame Ares U V3 (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.08.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 105.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1140 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1329 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 90 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1140 MHz |
| Boost Clock | 1329 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 105.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.53 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 63.79 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 63.79 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 354 |
| PassMark (G2D Mark) | 651 |
| TPU Index Score | 5.68% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.