Colorful iGame GTX 750 Fire Ares U-Twin V2 BB1
Graphics Card Colorful iGame GTX 750 Fire Ares U-Twin V2 BB1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 750 Fire Ares U-Twin V2 BB1
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #10502
Performance
Synthetic Score
3,306
PassMark
3,306
Efficiency
entry
The Colorful iGame GTX 750 Fire Ares U-Twin V2 BB1 (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.02.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.9 billion transistorsistors transistors on a 148 mm² die. The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 80.19 GB/s. In standard mode, the core operates at 1020 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1085 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 55 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-300-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1085 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 51 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 34.72 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 111 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34.72 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 521 |
| TPU Index Score | 3.20% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.