Colorful iGame GTX 650 Ti Flame Wars X
Graphics Card Colorful iGame GTX 650 Ti Flame Wars X — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 650 Ti Flame Wars X
Nvidia GeForce 600
•
GK106S
•
09.10.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
110W
🏆 Top #10951
Performance
Synthetic Score
2,530
PassMark
2,530
Efficiency
entry
The Colorful iGame GTX 650 Ti Flame Wars X graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 09.10.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 221 mm². For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 86.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 928 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 110 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 09.10.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-220-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106S |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 928 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 110 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 14.85 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 59.39 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 425.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 59.39 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 420 |
| TPU Index Score | 3.28% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.