Colorful iGame GTX 1650 AD Special OC
Graphics Card Colorful iGame GTX 1650 AD Special OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 1650 AD Special OC
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
23.04.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #7712
Performance
Synthetic Score
8,794
PassMark
7,872
Efficiency
mid
The Colorful iGame GTX 1650 AD Special OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 23.04.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.10 GB/s. The GPU's base clock speed is 1485 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1860 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 232 x 42 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 59.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 104.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.67 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 104.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 554 |
| TPU Index Score | 9.41% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.