Colorful iGame GTX 1080 Vulcan X LE
Graphics Card Colorful iGame GTX 1080 Vulcan X LE — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 1080 Vulcan X LE
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4403
Performance
Synthetic Score
17,762
PassMark
15,612
Efficiency
high
The Colorful iGame GTX 1080 Vulcan X LE (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.05.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5X modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1607 MHz with dynamic acceleration capability up to 1733 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1733 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 110.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 277.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 138.6 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 8.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 277.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.23% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.