Colorful iGame GTX 1070 Ti Vulcan AD
Graphics Card Colorful iGame GTX 1070 Ti Vulcan AD — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 1070 Ti Vulcan AD
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
02.11.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #5047
Performance
Synthetic Score
16,514
PassMark
14,654
Efficiency
mid-high
The Colorful iGame GTX 1070 Ti Vulcan AD graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 02.11.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². The model's computational arsenal includes 2432 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1607 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1683 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 02.11.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2432 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 19 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1683 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 912 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG411 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 107.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 255.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 127.9 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 8.19 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 255.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 654 |
| PassMark (G2D Mark) | 877 |
| TPU Index Score | 15.92% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.