Colorful iGame GTX 1050 Flame Ares S 3 GB
Graphics Card Colorful iGame GTX 1050 Flame Ares S 3 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful iGame GTX 1050 Flame Ares S 3 GB
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
21.05.2018
•
3 GB
•
GDDR5
•
96 bit
•
75W
🏆 Top #9199
Performance
Synthetic Score
5,411
PassMark
5,111
Efficiency
mid
The Colorful iGame GTX 1050 Flame Ares S 3 GB graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 21.05.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 96 bit-bit bus, bandwidth reaches 84.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1468 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1607 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 21.05.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-301-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1468 MHz |
| Boost Clock | 1607 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 84.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 38.57 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 77.14 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 38.57 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 77.14 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 111 |
| PassMark (G2D Mark) | 605 |
| TPU Index Score | 7.77% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.