Colorful GTX 1660 Gaming GT
Graphics Card Colorful GTX 1660 Gaming GT — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GTX 1660 Gaming GT
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
14.03.2019
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6593
Performance
Synthetic Score
11,620
PassMark
11,620
Efficiency
mid-high
The Colorful GTX 1660 Gaming GT graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 14.03.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. For graphics processing, 1408 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1530 MHz with dynamic acceleration capability up to 1785 MHz. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 14.03.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 222 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG165 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 157.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.05 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 157.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 620 |
| PassMark (G2D Mark) | 776 |
| TPU Index Score | 12.59% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.