Colorful GTX 1650 SUPER Smart Shark LE
Graphics Card Colorful GTX 1650 SUPER Smart Shark LE — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GTX 1650 SUPER Smart Shark LE
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.11.2019
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
100W
🏆 Top #7004
Performance
Synthetic Score
10,187
PassMark
10,187
Efficiency
mid-high
The Colorful GTX 1650 SUPER Smart Shark LE (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.11.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 284 mm². The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1530 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1725 MHz under load. The nominal thermal design power is 100 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.11.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-250-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1280 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 180 x 42 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG166 SKU 24 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 55.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 138 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.83 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.42 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 138 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 187 |
| PassMark (G2D Mark) | 749 |
| TPU Index Score | 11.33% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.