Colorful GTX 1630 Smart Shark
Graphics Card Colorful GTX 1630 Smart Shark — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GTX 1630 Smart Shark
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
28.06.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
75W
🏆 Top #9982
Performance
Synthetic Score
4,115
PassMark
4,980
Efficiency
mid
The Colorful GTX 1630 Smart Shark (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 28.06.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1740 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1785 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1740 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 228 x 39 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.12 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.66 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.83 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 57.12 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 980 |
| PassMark (G2D Mark) | 660 |
| TPU Index Score | 5.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.