Colorful GTS 450 LP
Graphics Card Colorful GTS 450 LP — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GTS 450 LP
Nvidia GeForce 400
•
GF106
•
13.09.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
106W
🏆 Top #11885
Performance
Synthetic Score
1,343
PassMark
1,343
Efficiency
low
Colorful GTS 450 LP is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 13.09.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 238 mm². The model's computational arsenal includes 192 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.73 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 783 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 106 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 13.09.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF106-250-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF106 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 783 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 902 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.73 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 106 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P1060 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.264 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.06 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 601.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 50.11 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 343 |
| PassMark (G2D Mark) | 328 |
| TPU Index Score | 1.82% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.