Colorful GT 610 PRO X2 PCIe x1
Graphics Card Colorful GT 610 PRO X2 PCIe x1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GT 610 PRO X2 PCIe x1
Nvidia GeForce 600
•
GF119S
•
02.04.2012
•
512 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
29W
🏆 Top #12920
Performance
Synthetic Score
513
Efficiency
low
The Colorful GT 610 PRO X2 PCIe x1 graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 02.04.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.3 billion transistorsistors transistors on a 79 mm² die. The core configuration includes 48 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 8.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 810 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 29 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GF119-300-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF119S |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 79 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 48 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x1 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 29 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1310 SKU 1, P1310 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 155.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 12.96 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.55% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.