Colorful GT 1030 0DB
Graphics Card Colorful GT 1030 0DB — Specifications, Tests & Benchmarks
Colorful GT 1030 0DB
Nvidia GeForce 10
•
GP108
•
17.05.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
30W
🏆 Top #11111
Performance
Synthetic Score
2,400
PassMark
2,400
Efficiency
entry
The Colorful GT 1030 0DB (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 17.05.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 74 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 48.06 GB/s. The GPU's base clock speed is 1228 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1468 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 30 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 17.05.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP108-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1228 MHz |
| Boost Clock | 1468 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 145 x 18 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG110 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23.49 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 35.23 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.62 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 127.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 35.23 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 400 |
| PassMark (G2D Mark) | 443 |
| TPU Index Score | 2.72% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.