ColorFire RTX 1650 Vitality OC
Graphics Card ColorFire RTX 1650 Vitality OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ColorFire RTX 1650 Vitality OC
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
01.04.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8224
Performance
Synthetic Score
7,517
Efficiency
mid
The ColorFire RTX 1650 Vitality OC graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 01.04.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1590 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.04.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 229 x 35 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG177 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.04 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.70 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.04 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.04% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.