ColorFire R9 270X Top
Graphics Card ColorFire R9 270X Top — Specifications, Tests & Benchmarks
ColorFire R9 270X Top
Amd R9 200
•
Curacao
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #9226
Performance
Synthetic Score
5,377
PassMark
4,874
Efficiency
mid
The ColorFire R9 270X Top graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 212 mm² die contains approximately 2.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 179.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1100 MHz with dynamic acceleration capability up to 1155 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Curacao XT (215-0848004) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Boost Clock | 1155 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C631, 109-C63257-00A_02, 109-C63257-12_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 36.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 92.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.96 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 184.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 874 |
| PassMark (G2D Mark) | 615 |
| TPU Index Score | 5.78% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.