ColorFire R7 270 Twin
Graphics Card ColorFire R7 270 Twin — Specifications, Tests & Benchmarks
ColorFire R7 270 Twin
Amd R9 200
•
Curacao
•
13.11.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #9692
Performance
Synthetic Score
4,539
PassMark
4,306
Efficiency
mid
The ColorFire R7 270 Twin (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.11.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 212 mm². For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 179.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 925 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 975 MHz. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 13.11.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Curacao PRO (215-0848000) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 975 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C63057-01_02, C631, C632 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 78 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.50 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 156 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 567 |
| TPU Index Score | 4.87% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.