Club 3D HD 7870 Eyefinity 6
Graphics Card Club 3D HD 7870 Eyefinity 6 — Specifications, Tests & Benchmarks
Club 3D HD 7870 Eyefinity 6
Amd HD 7800
•
Pitcairn
•
05.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #9133
Performance
Synthetic Score
5,479
Efficiency
mid
The Club 3D HD 7870 Eyefinity 6 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 05.03.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 212 mm² die contains approximately 2.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 153.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1000 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.03.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Pitcairn XT (215-0828047) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Pitcairn |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C40147-00, 109-C40147-00B |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 80 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.56 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 160 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.12% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.