Club 3D HD 7850
Graphics Card Club 3D HD 7850 — Specifications, Tests & Benchmarks
Club 3D HD 7850
Amd HD 7800
•
Pitcairn
•
05.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
130W
🏆 Top #10179
Performance
Synthetic Score
3,898
PassMark
3,898
Efficiency
entry
Club 3D HD 7850 is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 05.03.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 212 mm² die contains approximately 2.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 153.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 860 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 130 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 05.03.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Pitcairn PRO (215-0828062) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Pitcairn |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C40147-00, 109-C40337-00A |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 55.04 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.76 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 110.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 898 |
| PassMark (G2D Mark) | 574 |
| TPU Index Score | 4.24% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.