Club 3D HD 6950 CoolStream Edition
Graphics Card Club 3D HD 6950 CoolStream Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Club 3D HD 6950 CoolStream Edition
Amd HD 6900
•
Cayman
•
14.12.2010
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #10803
Performance
Synthetic Score
2,594
PassMark
2,594
Efficiency
entry
The Club 3D HD 6950 CoolStream Edition (TeraScale 3) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 14.12.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.6 billion transistorsistors transistors on a 389 mm² die. For graphics processing, 1408 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 160.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 800 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 200 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 14.12.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6900 |
| GPU Variant | Cayman PRO (215-0807019) |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Cayman |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,640,000.0 million |
| Die Size | 389 mm² |
| Transistor Density | 6,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 176 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C21647-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 79.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.53 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 633.6 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 594 |
| PassMark (G2D Mark) | 449 |
| TPU Index Score | 4.02% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.