CLEVO RTX 4080 Mobile
Graphics Card CLEVO RTX 4080 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
CLEVO RTX 4080 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #785
Performance
Synthetic Score
32,703
PassMark
24,759
Efficiency
high
The CLEVO RTX 4080 Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 03.01.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 35.8 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. For graphics processing, 7424 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 58 RT Cores and 232 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 432.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1860 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2280 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X9 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7424 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 232 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 232 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 58 |
| Compute Units (SM/CU) | 58 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1860 MHz |
| Boost Clock | 2280 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7424 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 182.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 529 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 33.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 529 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 759 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 33.72% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.