CLEVO RTX 4060 Mobile
Graphics Card CLEVO RTX 4060 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
CLEVO RTX 4060 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD107
•
03.01.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #5622
Performance
Synthetic Score
14,761
PassMark
17,405
Efficiency
high
The CLEVO RTX 4060 Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 03.01.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 159 mm² die contains approximately 18.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 24 specialized cores for ray rendering and 96 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1620 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2010 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 115 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X4 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1620 MHz |
| Boost Clock | 2010 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 96.48 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 193 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.35 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 193 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 405 |
| PassMark (G2D Mark) | 731 |
| TPU Index Score | 19.95% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.