CLEVO GTS 360M
Graphics Card CLEVO GTS 360M — Specifications, Tests & Benchmarks
CLEVO GTS 360M
Nvidia GeForce 300M
•
GT215
•
07.01.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
38W
🏆 Top #13000
Performance
Synthetic Score
466
PassMark
631
Efficiency
low
CLEVO GTS 360M is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla 2.0 architecture, released on 07.01.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 144 mm² die. The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 550 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 38 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 300M |
| GPU Variant | N11E-GS1-A3 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT215 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 727,000.0 million |
| Die Size | 144 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-II |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 38 W |
| Board Number | P688 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.608 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18.43 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 275.7 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 631 |
| PassMark (G2D Mark) | 49 |
| TPU Index Score | 1.04% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.