BIOSTAR RX 7800 XT
Graphics Card BIOSTAR RX 7800 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
BIOSTAR RX 7800 XT
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
263W
🏆 Top #2558
Performance
Synthetic Score
24,320
PassMark
24,320
Efficiency
high
The BIOSTAR RX 7800 XT (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 25.08.2023. Thanks to N5 / N6 FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 28.1 billion transistorsistors transistors on a 346 mm² die. The model's computational arsenal includes 3840 universal processors. Also available are 60 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 624.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1295 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2430 MHz under load. The TDP level for this model is 263 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XT (215-180000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1295 MHz |
| Game Clock | 2124 MHz |
| Boost Clock | 2430 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 624.10 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 50 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 263 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D712A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 233.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 583.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 74.65 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 166.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 320 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 191 |
| TPU Index Score | 39.08% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.