BIOSTAR RX 6750 XT
Graphics Card BIOSTAR RX 6750 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
BIOSTAR RX 6750 XT
Amd RX 6000
•
Navi 22
•
03.03.2022
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #3369
Performance
Synthetic Score
20,709
PassMark
20,709
Efficiency
high
The BIOSTAR RX 6750 XT graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 03.03.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 335 mm² die contains approximately 17.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 40 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2150 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2600 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 22 KXT (215-127000144) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 22 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 17,200,000.0 million |
| Die Size | 335 mm² |
| Transistor Density | 51,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2150 MHz |
| Game Clock | 2495 MHz |
| Boost Clock | 2600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1280 KB |
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 110 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | D527 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 166.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 416 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.62 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 832 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 709 |
| PassMark (G2D Mark) | 980 |
| TPU Index Score | 29.32% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.