BIOSTAR RX 6650 XT
Graphics Card BIOSTAR RX 6650 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
BIOSTAR RX 6650 XT
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
10.05.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
176W
🏆 Top #4361
Performance
Synthetic Score
17,861
PassMark
17,121
Efficiency
high
The BIOSTAR RX 6650 XT (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 10.05.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 11.1 billion transistorsistors transistors on a 237 mm² die. The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 280.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 2055 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2635 MHz under load. The TDP level for this model is 176 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 KXT (215-130000136) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2055 MHz |
| Game Clock | 2410 MHz |
| Boost Clock | 2635 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2190 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 280.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 176 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 168.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 337.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.59 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 674.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 121 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 23.05% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.