BIOSTAR RX 550 640SP 4 GB
Graphics Card BIOSTAR RX 550 640SP 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
BIOSTAR RX 550 640SP 4 GB
Amd RX 500
•
Baffin
•
13.10.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #10722
Performance
Synthetic Score
2,750
Efficiency
entry
The BIOSTAR RX 550 640SP 4 GB graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 13.10.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1019 MHz with dynamic acceleration capability up to 1071 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 60 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 13.10.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Baffin LE |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Baffin |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1019 MHz |
| Boost Clock | 1071 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D090 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.14 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 42.84 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 370.9 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 370.9 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 85.68 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 3.99% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.